Stypendyści Biura English Teaching Departamentu Stanu USA na warsztatach metodycznych w Budapeszcie

W dniach 22-24 kwietnia 2016 r. biuro Teaching English Departamentu Stanu USA zorganizowało w Budapeszcie warsztaty dla nauczycieli języka angielskiego ze szkół ponadgimnazjanych. Ambasada Amerykańska w Warszawie oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie nominowali 6 kandydatów wybranych z całej Polski. Wśród nich miałam przyjemność znaleźć się ja. Warsztaty były współorganizowane przez IATEFL Hungary, a ich tegoroczną myśl przewodnią obrazował tytuł: Regional Issues Workshop in English Class. Do Budapesztu przyjechało ponad 50 nauczycieli języka angielskiego z różnych krajów Europy, m.in., Węgier, Rumunii, Litwy, Macedonii, Słowacji, Kosowa itp.

Szkolenie otworzyła ambasadorka USA na Węgrzech Pani Colleen Bell, przedstawiciel regionalny biura Departamentu Stanu USA Regional English Language Pan George M. Chinnery oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL na Węgrzech Pani Nora Tartsay Nemeth.

            Obrady plenarne składały się z dyskusji panelowej, w której uczestniczyli eksperci z różnych dziedzin wypowiadający się na temat obecnej sytuacji geopolityczno-społecznej w Europie. Najważniejszą częścią warsztatów były trzydniowe prace w sekcjach. Program konferencji był niezmiernie bogaty i różnorodny. Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę z zakresu rozmaitych rozwiązań metodycznych:

1) Storytelling workshop – warsztaty związane z pisaniem i relacjonowaniem wydarzeń. Zajęcia prowadziła Pani Myrtis Mixon z Uniwersytetu San Francisco.

2) International Communication workshop – warsztaty związane z komunikacją międzykulturową prowadzone przez Panią IIdiko Lazar.

3) Drama workshop – warsztaty związane ze niekonwencjonalnymi scenkami sytuacyjnymi prowadzone przez Pana Laszlo Katona.

4) Media and ICT workshop – zajęcia związane z wykorzystaniem technologii, m.in., gier prowadzone przez Panią Norę Tartsay Nementh.

W ostatnim dniu konferencji uczestnicy mięli okazję porozmawiać przez skype’a z Panią Elizabeth L. Chan z Waszyngtonu, która koordynuje sekcję społeczną globalnego stowarzyszenia nauczycieli i edukatorów języka angielskiego TESOL.

Mimo napiętego programu warsztatów, nie zabrakło czasu na zwiedzanie Budapesztu oraz przejażdżkę po Dunaju.

Zachęcam wszystkich nauczycieli języka angielskiego szkół ponadgimnazjalnych do składania wniosków o uzyskanie grantu na warsztaty w przyszłym roku. Zajęcia były niezwykle inspirujące, umożliwiły nawiązanie nowych, cennych kontaktów oraz współpracę z wybitnymi szkoleniowcami i nauczycielami z innych krajów.

A póki co, miło mi będzie podzielić się z Państwem zdobytą wiedzą podczas kolejnych prowadzonych przez siebie warsztatów i szkoleń w głogowskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego.

Urszula Majdańska-Wachowicz