Konferencja metodyczna”Jak pozyskać rodziców do współpracy?

13 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego odbyła się konferencja metodyczna pod hasłem: „Jak pozyskać rodziców do współpracy?”
W konferencji udział wzięło 36 nauczycieli ze szkół podstawowych i przedszkoli powiatu głogowskiego. Konferencję przygotowała i przeprowadziła mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej.

Program konferencji obejmował następujące zagadnienia:
1. Znaczenie relacji szkoła-rodzina
2. Poziomy zrozumienia i współpracy
3. Zaangażowanie rodziców
4. Narzędzia służące poprawie relacji szkoła-rodzina: zasady kluczowe

Jaką rolę odgrywa obecnie w szkole rodzic? Jak się w tej szkole czuje? Czy jest mile widzianym współpracownikiem? Czy może „roszczeniowcem”, który zakłóca rytm pracy?
Te i inne pytania nurtują nauczycieli różnych poziomów nauczania, których codzienna praca z dziećmi wymaga nieustannej współpracy z domem rodzinnym.
Relacja szkoła – rodzina to jedna z najważniejszych kwestii wpływających na wychowanie i wykształcenie dziecka. Rolą szkoły jest wspieranie wysiłków rodziców w tych dwóch obszarach. Dobre relacje szkoła – rodzina wywierają wpływ na motywację ucznia, poprawę wyników nauczania, tworzenie klimatu współpracy między rodzicami, dzieckiem i szkołą, a także integrację społeczną w klasie poprzez wzajemny szacunek i zrozumienie.

W Polsce niepokojące jest zjawisko autorytaryzmu, które powoduje chroniczne emocjonalne przeciążenie nauczycieli, co prowadzi w efekcie do wystąpienia u nich tzw. syndromu wypalenia zawodowego, natomiast u uczniów objawia się tym, że dwie trzecie dzieci idzie do szkoły z obojętnością i zmęczeniem, znudzenie i strach jest udziałem połowy uczniów, jedna trzecia spośród nich wykazuje zrezygnowanie, jedna czwarta idzie ze złością, a jedna piąta ze strachem. Włączenie rodziców do działań edukacyjnych wpływa na popularyzację uczenia się i uświadamia, że uczenia się nie można łączyć tylko z nauką w szkole. Aby więc osiągnąć właściwe efekty należy skoordynować proces komunikowania się, dialog między szkołą a domem. Wówczas dzieci skorzystają ze wsparcia najważniejszych dorosłych w ich życiu: rodziców i nauczycieli.

Sporządziła:
mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców
doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej