30 marca 2016 r. miałam przyjemność współprowadzić konferencję metodyczną pt. Indywidualizacja w dydaktyce języków obcych – wybrana problematyka. Konferencja była współorganizowana przez wydawnictwo Oxford University Press.
W pierwszej części konferencji zarysowałam pojęcie indywidualizacji oraz przepisy prawne regulujące sposoby indywidualizacji pracy z uczniem w szkole. Po etapie teoretycznym, wykorzystując metodę balonika pomysłu, ustaliliśmy, co przeszkadza nauczycielom indywidualizować pracę z uczniami na lekcjach języków obcych. Brak motywacji oraz zbyt duża liczebność grup językowych to jedne z najczęściej wskazywanych powodów.
Następnie – gość specjalny konferencji – Pani Kamila Tylicka konsultantka metodyczna wydawnictwa OUP przedstawiła uczestnikom pojęcie indywidualizacji w kontekście teorii inteligencji wielorakich. Uczestnicy mogli wykonać test inteligencji wielorakich i dzięki temu dowiedzieć się, jakie typy inteligencji w nich dominują.
W kolejnej części – na podstawie materiału stymulującego – poprosiłam uczestników o zarys scenariusza zajęć wykorzystującego teorię inteligencji wielorakich z uwzględnieniem wybranych kompetencji kluczowych. Potem uczestnicy dobierali typy zadań językowych do określonej inteligencji.
W trzeciej części spotkania omówiłam pojęcie indywidualizacji jako formy pracy z grupami o różnych poziomach zaawansowania. Wskazywałam uczestnikom różne swoje rozwiązania na podstawie takich wytycznych jak: zadanie, forma pracy i zarządzanie grupą.
W ostatniej – bardzo cennej – części spotkania uczestnicy dzielili się swoimi pomysłami, analizując wybrane i sprawdzone przez siebie metody indywidualizacji na różnych poziomach edukacyjnych.
Serdecznie dziękuję Pani Kamili Tylickiej za przyjazd i prelekcję, a uczestnikom za poświęcony czas i zaangażowane.
Urszula Majdańska-Wachowicz