TECHNIKI RELAKSACYJNE W KLASIE – JAK I KIEDY STOSOWAĆ

W czwartek 7 marca br. odbyła się konferencja metodyczna online pn. „Techniki relaksacyjne w klasie – jak i kiedy stosować”. Konferencję przeprowadziła Ariadna Wardzińska – edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi nauczycieli i wychowawców na rolę relaksacji w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz wzbogacenie ich warsztatu pracy o nowe techniki, ćwiczenia i zabawy relaksacyjne.
W pierwszej części konferencji prowadząca omówiła pojęcie relaksacji oraz jej oddziaływanie na nasz organizm. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że relaksacja pozwala regulować poziom napięcia stresowego, szybko regeneruje siły, łagodzi niepokój, zwiększa kontakt z własnym ciałem i uczy panowania nad własnymi emocjami.
W drugiej części prelegentka przedstawiła podstawowe zasady prowadzenia relaksacji w warunkach szkolnych oraz podała przykłady, które można wykorzystać w pracy z uczniami (początek lekcji, przerwa w czasie lekcji, zakończenie lekcji) oraz w domu. Propozycje dotyczyły kinezjologii edukacyjnej, pracy z oddechem, automasażu, jogi oczu i wizualizacji.
W trzeciej części omówiła techniki oparte na głębokiej relaksacji, których efektem jest odblokowanie napięć. Ze względu na zastosowanie odpowiednich słów przy pacjencie oraz głębokiej relaksacji zbliżonej do hipnozy mogą być prowadzone tylko przez wykwalifikowanych specjalistów.
W spotkaniu uczestniczyło 36 nauczycieli.
Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

IMG_20240307_141158

IMG_20240307_144302

IMG_20240307_153148