AKADEMIA TRENERA, JAK WYKORZYSTAĆ KOMPETENCJE MEDIALNE UCZNIÓW

Dnia 12 lutego br. odbyła się konferencja online dla nauczycieli pn. Akademia trenera, jak wykorzystać kompetencje medialne uczniów. W spotkaniu wzięło udział 28 nauczycieli.
Celem konferencji było rozwijanie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie wykorzystywania w swojej pracy dydaktyczno – wychowawczej nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz praktycznego wykorzystania umiejętności medialnych uczniów.
W pierwszej części prowadząca omówiła rozwój technologii informacyjno – komunikacyjnej jaki nastąpił w ostatnich latach. Zwróciła uwagę, że ponad 80% uczniów posiada już od 7 roku życia telefon komórkowy z którego korzysta. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu zgodnie stwierdzili, że uczniowie bardzo dobrze radzą sobie z wykorzystaniem mediów i urządzeń ekranowych do rozrywki i komunikacji, mniejszość z nich potrafi skutecznie wyszukiwać informacje i sprawdzać ich wiarygodność. Najrzadziej dzieci i młodzież wykorzystują je do dzielenia się własną twórczością, prowadzenia dyskusji na podany temat czy też uczestniczenia w społecznościach internetowych rozwijających zainteresowania. Prelegentka zwróciła uwagę na rolę nauczyciela, który wspólnie z rodzicami ma przygotować, wyjaśnić i nauczyć dziecko/młodzież wartościowego i bezpiecznego wykorzystywania medialnych rozwiązań w nauce i zabawie.
W drugiej części spotkania przedstawiła przykłady działań, które można wykorzystać do wspólnej pracy z uczniami, tj. kampania społecznych, media szkolne (radiowęzeł, telewizja szkolna, gazetka szkolna) warsztat dziennikarski, blog uczniowski, reportaż, film, słuchowisko, trailer, fotokast, plakat, animacje, remiksy. Prezentując do każdej z form różne zastosowania.
W trzeciej części omówiła etapy przygotowania zajęć przez nauczyciela oraz zastosowanie Cyklu Kolba. Podstawą teorii Davida A. Kolba jest uczenie się przez doświadczenie życiowe i rzeczywista praktyka, które umożliwiają stały rozwój i doskonalenie umiejętności. Chociaż cykl powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku, nadal jest jednym z podstawowych narzędzi wielu nauczycieli.
Konferencję przeprowadziła Beata Malentowicz – edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Bardzo dziękuję nauczycielom za udział w konferencji.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

IMG_20240212_175819