GRAFOMOTORYKA W PRACY Z DZIECKIEM W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I WCZESNOSZKOLNYM

Dnia 30 stycznia 2023 r. w PODM w Głogowie odbyło się szkolenie warsztatowe na temat – Grafomotoryka w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W spotkaniu wzięło udział 16 nauczycieli. Szkolenie przeprowadziła Wioletta Bartkiewicz – psycholog, pedagog, terapeuta Integracji Sensorycznej II stopnia, dogoteraputa. Autor i instruktor Programu Terapii Ręki.

W pierwszej części prowadząca omówiła etapy rozwoju motoryki dużej i małej od pierwszego roku życia, do podjęcia nauki w szkole. Zwracając uwagę na prawidłowy rozwój motoryki małej, od której zależy pomyślny rozwój umiejętności samoobsługowych, rysowania, pisania, a także szeroko pojętej komunikacji.

Następnie przedstawiła autorski arkusza obserwacji rozwoju chwytu narzędzia pisarskiego, omawiając przyczyny nieprawidłowych ustawień i sposobów ich korygowania. Zademonstrowała zestawy różnorodnych nakładek na ołówki i kredki, które mogą wspomagać dziecko prawo i leworęczne w aktywnościach grafomotorycznych.

W drugiej części pokazała różne typy nożyczek dostępnych na naszym rynku. Od niewymagających od wycinającego umiejętności płynnego poruszania palcami, aż po standardowe będące na wyposażeniu przedszkola lub szkoły. Z uwzględnieniem specjalistycznych nożyczek dla dzieci z dużymi niepełnosprawnościami ruchowymi, u których nie ma szans na współpracę oby rąk w czasie wycinania.

W trzeciej części omówiła dostosowanie liniatur, zeszytów do predyspozycji uczniów. Zwróciła uwagę, że przy nauce pisania należy zadbać o graficzną stronę pisma (prawidłowe odtwarzanie poznanych liter, łączenia liter w wyrazach, pochylenie pisma, układ w liniaturze, układ na stronie zeszytu) oraz poprawność ortograficzną. Pamiętając, że pośpiech, nadmiar ćwiczeń w pisaniu, czy niekontrolowane przepisywanie nie służą doskonaleniu umiejętności pisania.

Pokazała, przykłady zeszytów z błędami pisarskimi uczniów i podała konkretne wskazówki do pracy z danym zaburzeniem.

Dzięki aktywnemu udziałowi w szkoleniu warsztatowym, już od następnego dnia nauczyciele mogą wykorzystać opanowane umiejętności na swoich zajęciach lekcyjnych i terapeutycznych.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej