Czy dla młodego pokolenia czytanie nadal jest fascynującą przygodą? Czy dzieci, otoczone nadmiarem bodźców i atrakcji, potrafią się jeszcze cieszyć czytaniem? Jak je do tego zachęcić? Na te i podobne pytania nauczyciele otrzymali odpowiedź uczestnicząc w konferencji metodycznej „Przyjaciele czytania – jak pracować z lekturą”.
W czasie konferencji przybliżono zagadnienia mające na celu popularyzowanie czytelnictwa poprzez prezentację kreatywnych form pracy z lekturą, tj. tęczowa akwarela, lektura w pudełku, lapbook, wieszak lekturowy, książka w torbie, triorama, bransoletki (tzw. „prace ręczne z tekstem”).
Przedstawiono przykłady zabaw słownych i pomysłów na czytanie, takich jak, np.: Książki Podróżniczki – pomysł na współpracę międzyszkolną, czytanie wrażeniowe, czy kreatywna praca z lekturą. Wyjaśniono, w jaki sposób można stworzyć swoje TYPO oraz jak działa Trimino – generator pomysłów.
Omówiono ideę i metodę czytania wrażeniowego Małgorzaty Swędrowskiej oraz projekt Martina Widmarka,
Wykorzystanie aktywnych form czytania przedstawionych w ramach konferencji pozwoli nauczycielom na wdrażanie uczniów do czytania książek ze zrozumieniem i zaangażowaniem, ułatwi im analizę tekstu i rozbudzi motywację do czytania.
W spotkaniu wzięło udział 25 nauczycieli. Konferencję przeprowadziła Beata Malentowicz, edukator dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Arlena Kiziak