Na etapie kształcenia jakim jest klasa VII, VIII szkoły podstawowej, młodzież znajduje się w trudnym okresie rozwojowym. Jest to faza burzliwego przechodzenia z dzieciństwa do dorosłości. To szkoła przygotowuje młodzież do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze, do świadomego stanowienia o sobie, wytyczania własnej drogi rozwoju poprzez aktywne wzmacnianie swoich mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień. Dlatego niezbędne jest wyposażenie uczniów w umiejętność podejmowania odważnych, samodzielnych decyzji, umiejętność uczenia się przez całe życie, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Absolwent szkoły podstawowej musi znać system kształcenia, oferty szkół ponadpodstawowych, ukierunkowanie na wybór języków obcych, świat zawodów, a także strukturę rynku pracy. Funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie wymaga aktywnych zachowań i umiejętności podejmowania trafnych decyzji. Wszelkiego rodzaju wybory dotyczące zdobycia wykształcenia czy kwalifikacji zawodowych wymagają coraz większej wiedzy o rynku pracy, rynku edukacyjnym i o sobie samym. Istotnym jest, aby dokonując wyboru, uczeń kierował się własnymi zdolnościami, pasjami, możliwościami, predyspozycjami, a nie niespełnionymi ambicjami rodziców czy wyborami rówieśników z klasy.
Doradztwo zawodowe powinno być kształtowane w duchu postawy uczenia się przez całe życie i być wspierane przez rodziców, nauczycieli wszystkich przedmiotów.
Zajęcia doradztwa zawodowego mogą zapobiec nieprzemyślanym decyzjom dotyczącym dalszej ścieżki edukacyjno – zawodowej, natomiast działania w ramach doradztwa zawodowego powinny gwarantować uczniom wszechstronne wsparcie w procesie decyzyjnym wyboru szkoły i kierunku kształcenia.
Aby ułatwić Państwu prowadzenie zajęć z doradztwa zawodowego, w tym trudnym czasie, opracowałyśmy scenariusze zdalnych lekcji. Mamy nadzieję, że pomogą. Znajdziecie je Państwo w zakładce zdalne nauczanie 2020/2021 – doradztwo zawodowe.
Patrycja Cirko – doradca zawodowy
Wioletta Ziemińska – doradca metodyczny