W odpowiedzi na kryzys związany z COVID-19 uczelnie w Polsce i na całym Świecie przełączyły się w tryb zdalnego prowadzenia zajęć. Przeważająca większość szkół sięgnęła po najprostsze, a zarazem najbardziej dostępne narzędzia odwzorowując tradycyjnie prowadzone zajęcia w formie wideokonferencji.
Takie działania sprawdziły się krótkoterminowo umożliwiając zachowanie ciągłości procesu dydaktycznego na uczelniach. Czy jednak okażą się wystarczające, aby nie spłycić realizacji programu studiów i uwzględnić wszystkie wymagania prowadzonego procesu kształcenia? Czy na koniec bieżącego semestru będziemy w stanie przeprowadzić egzaminy online na niespotykaną dotychczas skalę i we właściwy sposób sklasyfikować studentów? W końcu, czy w ramach wielogodzinnych wideokonferencji będziemy w stanie utrzymać uwagę i zaangażowanie studentów, a przez to jakość kształcenia na odpowiednio wysokim poziomie?
Na te i inne podobne pytania związane z kształceniem zdalnym na uczelniach będą udzielać odpowiedzi uczestnicy drugiego z serii sześciu webinariów eksperckich: dr. Kinga Kurowska-Wilczyńska (członek PKA i pełnomocnik Rektora PW ds. innowacyjnych metod kształcenia) oraz dr Krzysztof Wojewodzic (Prezes firmy ESCOLA i ekspert ds. e-learningu i technologii mobilnych). Moderatorem panelu będzie Magda Sochacka, dyrektor w firmie PCG Academia odpowiedzialna za partnerstwo strategiczne z firmą Blackboard.
Obszar tematyczny II webinarium:
Wiele dróg do tego samego celu – walka o zachowanie ciągłości procesu kształcenia.
Wady i zalety obecnie wykorzystywanego podejścia.
Czym jest wysokiej jakości e-learning?
Stan gotowości polskich szkół do prowadzenia wysokiej jakości kształcenia na odległość.
Co należy zrobić aby poprawić ten stan?
Zachęcam do zapoznania się ze stanowiskiem ekspertów z uczelni wyższych.
Doradca metodyczny
Teresa Walczak