II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat

Dokładnie w dniu 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbędzie się międzynarodowa konferencja, w której udział wezmą wybitni historycy. Będą szukać odpowiedzi na pytanie  czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Dyskusję będzie można śledzić online na Facebooku i YouTube.

Ze względu na stan epidemii dyskusja odbędzie się w formie wideokonferencji. Internauci będą mogli ją śledzić na profilu FB oraz kanale YouTube Muzeum Historii Polski. Obserwujący dyskusję, zalogowani słuchacze będą mieli możliwość zadawania ekspertom pytań.

 
 
 

Konferencja będzie się składać z trzech paneli. Pierwszy będzie poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – na jej politycznym wykorzystaniu. W drugim panelu zaproszeni goście naświetlą prawne problemy wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań. W trzeciej części badacze będą dyskutować o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.

Konferencja online

Data: 8 maja 2020 r. (piątek), godz. 10.00 – 14.00.

Wydarzenie będzie transmitowane na profilu FB Muzeum Historii Polski oraz na kanale You Tube – MuzHPtv

Na potrzeby konferencji utworzone zostało Wydarzenie na FB LINK

Historia w TVP Historia

Zainteresowani będą mieli także okazję obejrzeć 8 maja w TVP Historia 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi. Debatę telewizyjną poprowadzą dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i dyrektor TVP Historia Piotr Legutko.

Konferencję objął honorowym patronatem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Zachęcam do skorzystania

Doradca metodyczny

Beata Józków

 

 

Źródło: historia.org.pl