FASCYNUJĄCY ŚWIAT PSZCZÓŁ

„Pszczoły są strażniczkami kwiatów (…). I są mądre. Wszystko o nas wiedzą.
Karmią nas, leczą, przekazują nam swoją wiedzę. Trzeba tylko umieć ich słuchać.
Nie musisz się ich bać.”
Cristina Caboni

Dnia 30 stycznia 2020r. w Głogowie, odbyła się już druga konferencja, pt. Bliżej pszczół połączona z wystawą edukacyjną pt.: Pszczoły. Celem spotkania było zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony owadów zapylających oraz zapoznanie z apiterapią, czyli metodą leczenia miodem i produktami pszczelimi.

W pierwszej część spotkania nauczyciele wysłuchali wykładu Pana Bazylego Chomiaka – prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Głogowie. Prelegent przybliżył słuchaczom budowę pszczół oraz ich rodzaje. Przedstawił strukturę społeczną w ulu oraz omówił odpowiedzialność królowej matki za rozmnażanie i zachowanie rodziny pszczelej.

Powołując się na najnowsze badania przedstawił przyczyny wymierania pszczół, podkreślając ich znaczenie jako zapylaczy roślin. Przedstawił rozwiązania ekologiczne, jakie może zastosować każdy z nas, aby zaprosić owady do odwiedzin na swojej działce czy balkonie.

Drugą część spotkania dotyczącą leczenia miodem i produktami pszczelimi przeprowadziła Pani Barbara Dzieweczyńska. Przedstawiła różne rodzaje miodów i ich właściwości.

Następnie zaprezentowała produkty pszczele, tj. mleczko pszczele, wosk pszczeli, propolis oraz pyłek kwiatowy omawiając ich zastosowane. Słuchacze dowiedzieli się m. in., że schorzenia reumatyczne, artretyzm i gościec leczy się najskuteczniej, wystawiając się na bezpośrednie użądlenia pszczół. Ale ponieważ jad ma bardzo silne działanie, zabiegi są wykonywane pod kontrolą i nadzorem lekarza.

Ciekawostką była informacja na temat inhalacji przeprowadzanych powietrzem wydostającym się z ula po jego otwarciu. Wdychane powietrze łagodzi chroniczne i migrenowe bóle głowy. Tego typu terapia zalecana jest również przy alergiach, astmie, chorobach dróg oddechowych – katarze, stanach zapalnych zatok nosowych i czołowych. Leczniczo działa także szum skrzydełek pszczelich, który uspokaja skołatane nerwy, poprawia samopoczucie w stanach depresyjnych i obniża poziom stresu.

Podsumowaniem zajęć była wystawa przygotowana przez Pan Jana Dzieweczyńskiego, mistrza pszczelarskiego. Na wystawie znalazło się wiele gatunków miodu oraz produktów pszczelich, o których z pasją opowiadał właściciel hodowli pszczół. Udzielał również nieocenionych wskazówek odnośnie ich zastosowania.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny