MAGIA PROGRAMOWANIA

11 grudnia 2019 r. nauczyciele sieci współpracy – Kreatywni uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych Magia programowania z robotami w klasach 1-3. Spotkanie przeprowadził pan Mateusz Krasicki – nauczyciel informatyki, dyrektor Biblioteki Publicznej w Przedmościu, pasjonat nowoczesnych technologii w życiu codziennym jak i w nauczaniu w szkole.
W pierwszej części prelegent omówił korzyści płynąc z nauki programowania w klasach I – III. Zaproponował popularne zadania z kodowaniem dla najmłodszych, czyli dyktanda graficzne. Przygotował serie obrazków, które nauczyciele będą mogli wykorzystać w pracy z dzieckiem, zarówno na zajęciach w szkole, jak i w przedszkolu. Pokazał szeroki wachlarz bezpłatnych stron internetowych, które można wykorzystać na zajęciach komputerowych z uczniami. W dalszej części warsztatów omówił wykorzystanie innowacyjnej gry edukacyjnej – Scottie Go umożliwiającej wprowadzanie programowanie w klasach młodszych szkoły podstawowej, łącząc naukę i zabawę w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej.
Następnie zademonstrował dostępne modele robotów (Dash, Photon), które wzbudziły ogromne zainteresowanie. W części teoretycznej uczestnicy poznali, aplikację oraz możliwości robotów. Natomiast w części warsztatowej wykorzystali zdobytą wiedzę w praktyce. Uczestnicy mogli zaprogramować roboty marki Photon oraz zbudować roboty z klocków Lego. Prowadzący pokazał, jak w prosty i ciekawy sposób można wykorzystywać je do pracy z dziećmi. Nauczyciele byli zgodni co do tego, że wspólna zabawa połączona z edukacją daje najlepsze rezultaty. Programowanie prawdziwych robotów pozwala rozwinąć umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Zajęcia z robotami pozwolą zaszczepić w uczniach zafascynowanie nowymi technologiami, robotyką, programowaniem oraz zmienić stereotyp mówiący o tym, iż nauki ścisłe są nudne i trudne do opanowania. Uzmysłowią, że wykorzystanie zdobytej wiedzy ma zastosowania w życiu codziennym.

Dziękuję Nauczycielom za udział w warsztatach.
Arlena Kiziak – doradca metodyczny