Jak zrobić swój własny escape room?

Po nitce do hasła, czyli pierwszy patent na przygodę. Przygotowujemy zadania, które chcemy aby zostały wykorzystane w grze, w taki sposób aby rozwiązując dane zadanie uczestnicy otrzymali wskazówkę, gdzie szukać kolejnych wyzwań. Uczniowie rozwiązują zadanie, gdzie otrzymują konkretny wynik, hasło lub wskazówkę do dalszych poszukiwań kolejnych zadań. Przykład: uczniowie rozwiązują zadanie w wyniku, którego otrzymują np. hasło, wynik liczbowy. W sali umieszczamy np. koperty z oznaczeniami różnych wyników lub pojęć (wśród, których tylko jedna jest z wynikiem wspomnianego zadania). Gracze po prawidłowym rozwiązaniu szukają odpowiednio oznaczonej koperty. W kopercie z prawidłowa odpowiedzią umieszczamy kolejne zadanie. W kopertach ze złymi oznaczeniami warto umieścić informację zwrotną typu: wykonaj zadanie jeszcze raz, można też podać wskazówkę do uzyskania prawidłowego rozwiązania, np. str. w podręczniku, wzór, link do strony www, itp. Oczywiście zamiast kopert możemy wykorzystać inne gadżety (zdjęcia, książki, pliki w komputerze, mapy, pudełka, wkłady Kinder Niespodzianek, dekoracje które mamy w klasie, bo przecież kolejne zadanie może być ukryte pod konkretną doniczką na parapecie). Ważne, aby poprzednie zadanie zawierało wskazówkę, gdzie szukać kolejnego wyzwania. W ten sposób stworzymy “łańcuch” zadań, a rozwiązanie ostatniego zadania będzie tajnym hasłem do uwolnienia się z naszego escape roomu. Takie ułożenie zadań w formie przyczynowo- skutkowej  pozwalają na to, że jako nauczyciel mamy komfort obserwacji pracy naszych uczniów. Pamiętamy o tym, że poszczególne wyzwania mogą być konkretnymi zadaniami z danego przedmiotu (np. uczniowie rozwiązują krzyżówkę z pojęć z danego działu, a otrzymane hasło jest wskazówką, gdzie jest ukryte kolejne zadanie). Warto wykorzystać też TiK i ich nowe możliwości np. kody QR, laptop i pendrive jako miejsce ukrycia zagadki, kodu itp. Możliwości jest bardzo dużo. Tak przygotowane zajęcia będą dla naszych uczniów przygodą, a przygód nie przeżywa się codziennie. Zatem niech takie zajęcia będą czymś wyjątkowym, czymś na co czeka się z radością.

Na koniec spotkania uczestnicy dokonali retrospekcji działań sieci w całym roku szkolnym oraz przedyskutowali kierunki rozwoju na  kolejny rok.

Dziękujemy uczestniczkom za udział w tym spotkaniu. Zapraszamy na kolejne w nowym roku szkolnym z nowymi pomysłami  i z nową energią. Wszystkich zainteresowanych problematyką naszej sieci współpracy i samokształcenia zapraszamy do współpracy .

Koordynatorki sieci:

Iwona Rogowska i Teresa Walczak