Bohaterskie Misie – poznajemy losy niedźwiedzi, które podbiły serca żołnierzy

11 października uczniowie klasy 1a i 2b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie wspólnie ze swoimi nauczycielami uczestniczyli w zajęciach, pt. „Bohaterskie Misie – poznajemy losy niedźwiedzi, które podbiły serca żołnierzy”, realizowanych w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Na podstawie filmu poklatkowego przygotowanego przez starsze koleżanki i kolegów oraz opowiadania nauczyciela uczniowie poznali losy Baśki Murmańskiej
i Kaprala Wojtka. Dowiedzieli się , że Baśka (polarna niedźwiedzica) przeszła ze swoim oddziałem w czasie I wojny światowej cały szlak bojów, aż do wolnej Polski, by ostatecznie stacjonować w Twierdzy Modlin. Kapral Smorgoński, opiekun Baśki nauczył ją salutowania i kroku marszowego, dzięki temu brała udział w defiladzie w Warszawie. Wzbudziła wielką sympatię Warszawiaków, kiedy zasalutowała przed naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim, a następnie podała mu łapę na powitanie.

Drugim z niedźwiedzi towarzyszącym żołnierzom w czasie II wojny światowej był syryjski niedźwiedź brunatny. Wojtek, bo tak go nazwano, przeszedł ze swoimi kompanami szlak
z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę , Egipt, aż do Włoch. Niedźwiadek wbrew pozorom był bardzo łagodny. Stawał na baczność, tańczył mazurki, lubił się boksować i baraszkować
z żołnierzami. W czasie zdobywania wzgórza Monte Casino nosił amunicję i po tej pamiętnej akcji szybko zyskał sławę. Po demobilizacji Kapral Wojtek popłyną z swoją kampanią do Wielkiej Brytanii (Szkocji), gdzie zamieszkał w Edynburskim ogrodzie zoologicznym.

Niedźwiadki były serdecznie traktowane przez żołnierzy, zadbane , przytulane i karmione zatraciły swoją wrodzoną agresję, starając się człowiekowi odwdzięczyć będąc podporą psychiczną pośród tragicznych wojennych doświadczeń.

W drugiej części zajęć uczniowie zafascynowani niedźwiadkami lepili je z plasteliny oraz wycinali z kart pracy wykazując się niezwykłym talentem plastycznym. Podsumowaniem zajęć były wspólne pląsy przy melodii ludowej do słów “Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Arlena Kiziak, Urszula Lewocka