Komunikacja alternatywna w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu

Mowa jest sposobem porozumiewania się z otoczeniem. W przypadku dzieci o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, w tym dzieci ze spektrum autyzmu, podstawowym problemem są trudności w komunikowaniu się z otoczeniem. W wyniku nieprawidłowego rozwoju, proces porozumiewania się zostaje zaburzony. W takich sytuacjach większość dzieci zamyka się w sobie, są agresywne, krzyczą, płaczą i izolują się od otoczenia. Często tym zachowaniem dzieci wołają o pomoc i próbują przekazać nam informacje o swoich potrzebach. W tym wypadku warto skorzystać z alternatywnych metod komunikacji.

26 października 2016r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego odbyły się warsztaty metodyczne nt. „Komunikacja alternatywna w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu”. Przygotowały je i przeprowadziły pani Anna Glińska – Łaskawsza i pani Agnieszka Glińska, a zorganizowała Beata Cześniuk. W warsztatach uczestniczyło 11 nauczycieli szkół
i przedszkoli powiatu głogowskiego. Celem warsztatów było zapoznanie nauczycieli z systemem komunikacji alternatywnej PECS (Picture Exchange Communication System) oraz programem Boardmaker.

Podczas warsztatów nauczyciele poznali fazy i zasady wprowadzania PECS oraz pomoce przygotowane w wykorzystaniem programu Boardmaker. Omówione zostały możliwości wykorzystania tych pomocy w pracy z uczniami o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności. Podczas warsztatów uczestnicy w sposób praktyczny poznali możliwości programu Boardmaker i mogli przygotować pomoce dydaktyczne z wykorzystaniem umiejętności nabytych podczas warsztatów – tworzenie albumów aktywności na wybrany temat ( drukowanie, laminowanie, przyklejanie rzepów). Podczas warsztatów zaprezentowano szereg filmów ukazujących wykorzystanie metod omawianych na warsztatach.

Beata Cześniuk – doradzca metodyczny

Dziękujemy za udział w warsztatach