Skrzydlaci przyjaciele – wizyta w gospodarstwie pasiecznym Janiny i Waldemara Kozioł

4 października uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez Panią Ewę Biernasiuk w gospodarstwie pasiecznym Janiny i Waldemara Kozioł w Przemkowie. O życiu pszczół, pozyskiwaniu miodu, pracy w pasiece, budowie ula, ramkach, plastrach i drobnym sprzęcie pszczelarskim opowiadał pan Waldemar Kozioł – wieloletni właściciel pasieki. W trakcie ciekawej prezentacji uczniowie mogli lepiej poznać i  zrozumieć świat pszczół. Dużo emocji wśród dzieci wzbudziły akcesoria potrzebne do pracy pszczelarzowi. Pan Waldemar opowiadał, jak należy ubierać się do pracy przy ulach, pokazał jak się zadymia ule, aby obłaskawić pszczoły broniące swojego dobytku. Dzieci mogły przymierzyć kapelusz, dotknąć ramek pszczelarskich, obserwować jak w wirówce do miodu pozyskuje się miód z ramek i jak przez specjalny zawór wydostaje się złocisty, słodki miód. W szklanym ulu obserwowali pracę pszczół, poszukując królowej, która była oznaczona kolorową kropką.

Ponadto uczniowie poznali budowę plastra miodu umieszczonego w specjalnej ramce oraz zobaczyły, gniazdo pszczele, na którym żyje rodzina pszczela wraz z matką. Dowiedziały się, że pszczoły budują plastry w dwóch rozmiarach. Jeden – z mniejszych komórek –  dla pszczoły robotnicy, drugi najczęściej na dole ramki – większy dla trutnia. Dzieci zdobyły również cenne informacje na temat tego, jak postępować w przypadku użądlenia przez pszczołę oraz jak odróżnić ją od osy.

Wystawa produktów pszczelich pozwoliła uświadomić dzieciom, w jak wielu produktach leczniczych, kosmetycznych, higienicznych wykorzystywane są propolis, pyłek kwiatowy, czy miód. Poznały różne rodzaje miodu i ich właściwości zdrowotne.

Następnie pszczelarz zaprosił dzieci się na wycieczkę do centralnej części pasieki, gdzie w nieznacznej  odległości w pobliżu pól i lasów znajdowało się ponad 200 uli. Pogoda była przepiękna, a uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć i usłyszeć pracowite pszczółki.

Po powrocie do gospodarstwa na uczniów czekała miła niespodzianka. Dzieci otrzymały prezenty w postaci słoiczków z miodem lipowym, aby zadbać  o swoje zdrowie w czasie nadchodzących chłodnych dni oraz mogły się poczęstować miodowymi lizakami.

Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół: dowiedzieli się, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód.

Spotkanie z pszczelarzem poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.

Serdecznie dziękuję Panu Waldemarowi i Pani Ewie z Biblioteki Pedagogicznej za przeprowadzenie ciekawych zajęć i  zaproszenie  do gospodarstwa pasiecznego.

Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu Fascynujący świat pszczół, którego celem jest zapoznanie dzieci z życiem i znaczeniem pszczół w przyrodzie oraz zwiększeniem świadomości ekologicznej wśród dzieci na temat ich ochrony.

 

Arlena Kiziak – doradca metodyczny

Wywiad z pszczelarzem