Głogowska Szkoła Matematyczna

Druga część warsztatów metodycznych dla nauczycieli matematyki ze szkół ponadgimnazjalnych odbyła się w dniach 7 i 8 kwietnia br. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie. Zajęcia prowadzone przez Małgorzatę Mikołajczyk i Krzysztofa Omiljanowskiego, pracowników Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, wzbudziły zainteresowanie oraz dyskusję, jak uczyć matematyki, aby zadbać o rozwój ucznia a jednocześnie zapewnić sukces na maturze.

Uczestnicy mieli okazję poznać rysunki, które mogą posłużyć do wyprowadzenia tożsamości trygonometrycznych. Przedstawiono nazewnictwo nie stosowane w polskich podręcznikach, takie jak „kłos”, „łodyga”, „korzeń”, które dotyczy odpowiednich części wysokości trójkąta wpisanego w okrąg. Wykorzystując właściwe obserwacje wyprowadza się tożsamości trygonometryczne.

Nauczyciele przećwiczyli szereg zadań o wzrastającym stopniu trudności dotyczących twierdzenia o kącie wpisanym i środkowym w okręgu oraz dotyczących potęgi punktu względem okręgu. Na zajęciach uczestnicy mogli też rozwijać umiejętności kształtowania pojęcia funkcji. Uporządkowali sobie terminologię algebraiczną stosowaną przy rozwiązywaniu równań. Konstruowali zadania odwrotne. Rozwijali wyobraźnię przestrzenną przy obliczaniu objętości i pól powierzchni ostrosłupów przenikających się.

Na koniec zajęć zapoznali się z bogatą ofertą imprez dla uczniów i nauczycieli przygotowywanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich. Na warsztatach pojawiło się wiele niestandardowych, innych, nowych i ciekawych zadań. Myślę, że nauczyciele wykorzystają je na zajęciach z młodzieżą, aby matematyka była ciekawa i przyjazna dla każdego ucznia.

Doradca metodyczny
Teresa Walczak