Nauka techniki indywidualnej i taktyki w unihokeju

Konferencja metodyczno – szkoleniowa na temat: „Nauka techniki indywidualnej i taktyki w unihokeju” odbyła się 1 lutego 2017r. na sali sportowej w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Wzięło w niej udział 39 nauczycieli wychowania fizycznego ze wszystkich typów szkół. Zajęcia prowadził Jarosław Blida nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Konferencja skierowana była do wszystkich nauczycieli, którzy chcieli poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie nauczania techniki gry w unihokeja.

Cele konferencji:

  • prezentacja atrakcyjnych metod nauczania techniki indywidualnej w unihokeju,
  • pokaz i objaśnienie ćwiczeń nauczających technikę i taktykę indywidualną,
  • zapoznanie z przepisami gry w unihokej

Unihokej (zwany również floorballem) to dyscyplina sportowa, której utworzenie przypisywane jest Szwedom. Unihokej najłatwiej porównać do hokeja na lodzie, ale w mniej brutalnej formie oraz bez łyżew bądź krążka, a mecze prowadzone są przez dwóch równouprawnionych sędziów.

Zawodnicy występują w strojach sportowych i posługują się wykonanymi z tworzywa sztucznego kijami. Rodzaje kijów, sposoby trzymania pokazano w trakcie zajęć. Dopuszczalne jest, aby zawodnicy rozgrywający używali ochraniaczy oraz okularów ochronnych. Bramkarze wyposażeni są w specjalne stroje oraz kaski ochronne, które mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo podczas gry i w pewnym stopniu, ułatwić interwencje.

Taki strój bramkarza został pokazany w czasie konferencji metodycznej przez  Krzysztofa Ciastonia, nauczyciela Gimnazjum nr 2 w Głogowie, który był asystentem prowadzącego. Prowadzący zapoznał uczestników z postawą zawodnika, pokazał ćwiczenia nauczające podanie sposobem forhendowym i backhandowym, podanie  „z klepki”, drybling. Zapoznał nauczycieli wychowania fizycznego z podstawowymi przepisy gry unihokeja.

 

Sporządziła: Beata Bielska

doradca metodyczny w zakresie wychowania fizycznego