Twórcze inspiracje artystyczne

Prace plastyczno – techniczne niewątpliwie wzbogacają osobowość dziecka. Wpływają na rozwój wyobraźni, sprawności manualnych oraz kreatywności. Warto pamiętać, że działania plastyczne to tysiące możliwości i pomysłów na zabawy z dzieckiem.

Sam proces twórczy i właściwie dobrane techniki plastyczne stwarzają olbrzymią radość dziecku, pobudzają kreatywność, niosą za sobą dużo nowych doświadczeń i wrażeń. Dziecko poznaje swoje możliwości, uczy się wytrwałości, ujawnia pomysłowość i oryginalność. 10 kwietnia 2018 roku w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyły się warsztaty „Twórcze inspiracje artystyczne”. Warsztaty przygotowała i przeprowadziła Beata Cześniuk, a wzięło w nich udział 16 nauczycieli ze szkół i przedszkoli powiatu głogowskiego.

Celem warsztatów było zapoznanie nauczycieli ze sposobami wykonania prac techniką harmonijek z papieru oraz zastosowanie proponowanej techniki w tematyce okolicznościowej.

Uczestnicy warsztatów zapoznani zostali z różnymi sposobami składania papieru w harmonijkę oraz mogli wykonać szereg prac nawiązujących do pór roku, które będzie można wykorzystać do dekoracji sal przedszkolnych i klas szkolnych. Prowadząca przedstawiła pomysły na prace plastyczne o różnym stopniu trudności, tak aby nauczyciele mogli je dostosować do indywidualnych możliwości dzieci.

Zwrócono uwagę na wykorzystanie w czasie działań różnych materiałów tj. papier kolorowy, gazety, szary papier, rolki z tektury, korki, świeczki typu tea-light oraz patyczki do szaszłyków. W czasie warsztatów powstało wiele pięknych prac, a nauczyciele wykazali się dużą kreatywnością w czasie działań.

Beata Cześniuk
Dziękuję za udział w warsztatach i wspaniałą pracę