TIK w terapii dzieci ze spektrum autyzmu

Możliwości, jakie dają współczesne technologie informacyjno-komunikacyjne są ogromne. Konkretne zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych są niezwykle zróżnicowane i urozmaicone. Warto je wykorzystać w edukacji uczniów ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi, a jak to zrobić można było się dowiedzieć na warsztatach metodycznych „ TIK w terapii dzieci ze spektrum autyzmu”, które odbyły się 7 kwietnia br. Warsztaty przeprowadziły panie Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, które od lat wykorzystują nowoczesne technologie w terapii dzieci z różnymi dysfunkcjami.

W warsztatach uczestniczyło 21 nauczycieli, którzy na co dzień pracują z uczniami ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Podczas warsztatów prowadzące przedstawiły sposoby usprawniania technik szkolnych z wykorzystaniem aplikacji tabletowych. Warsztaty były okazją do prezentacji i zastosowania konkretnych aplikacji i programów ze wskazaniem ich przeznaczenia. Przedstawiono przykłady aplikacji podnoszących efektywność kształcenia.

Nauczyciele aktywnie brali udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem zaprezentowanych aplikacji m.in. wykorzystanie grafiki wektorowej związanej z dowolnym tematem, tworzenie chmury wyrazowej, tworzenie puzzli oraz ich zakodowanie za pomocą kodu QR. Prowadzące przedstawiły jak w prosty i szybki sposób ułożyć krzyżówkę
np. o tematyce świątecznej. W czasie warsztatów uczestnicy mogli stworzyć kolorowankę 3D „Wielkanocne poszukiwanie pisanek”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia polegające na zaprogramowaniu drogi dla ozobota za pomocą określonego kodu. Warsztaty nie tylko zainspirowały nauczycieli do wdrażania TIK w pracy z dziećmi ze SPE ale były też okazją do świetnej zabawy.

Dziękujemy za aktywny udział w warsztatach i zapraszamy na kolejne spotkania.

Beata Cześniuk – doradca metodyczny