Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, czyli integracja grupy przedszkolnej i zespołu klasowego

Dlaczego warto integrować klasę? Od czego zależy współpraca uczniów w klasie? Co wpływa na komunikację?  Dlaczego zgrana klasa częściej podejmuje trudne wyzwania?

Na te i podobne pytania odpowiedzi mogli poznać uczestnicy konferencji metodycznej – Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, czyli integracja grupy przedszkolnej i zespołu klasowego, która odbyła się 28 września w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie.

W pierwszej części prowadząca przedstawiła pojęcie integracji i przedstawiła korzyści płynące z integracji zespołu klasowego/grupy przedszkolnej. Zwróciła uwagę, że integracja klasy to długi, czasami trudny proces łączenia, scalania grupy uczniów/przedszkolaków. Aby, do tego doszło nauczyciel powinien w klasie zbudować pozytywną atmosferę, zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, włączać się w realizację zadań, aby uczniowie mogli go zobaczyć w innej roli.  Wspólnie z uczniami eliminować to co przeszkadza, stworzyć „Kontrakt klasowy” lub „Kodeks zasad”. Ważne jest, aby kontrakt był sformułowany w postaci zdań twierdzących- nie zakazów, a jego zasad powinni przestrzegać wszyscy członkowie zespołu.

W drugiej części przedstawiono ćwiczenia i aktywności wspierające integracje klasy/ grupy przedszkolnej, tj. organizacja wycieczek, pikników, „rytuały klasowe” (urodziny, Dzień Chłopaka, Dzień Dziewczyny), prowadzenie kroniki klasowej, dopingowanie ucznia/drużyny w czasie turniejów wiedzy, rozgrywek sportowych itp.

Następnie prelegentka zapoznała uczestników z propozycjami zabaw i gier integracyjnych, które przyczynią się do rozwoju umiejętności niezbędnych do pracy zespołowej oraz są propozycją na spędzenie czasu w przyjemnej dla ucznia/przedszkolaka formie.

Przedstawione propozycje zabaw, form i metod nauczyciele uczestniczący w konferencji mogą już od następnego dnia zastosować w swoim w zespole klasowym/ grupie przedszkolnej.

W spotkaniu wzięło udział 20 nauczycieli powiatu głogowskiego. Konferencję przeprowadziła

Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej.

 

Arlena Kiziak