Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania to jeno z nietypowych świąt w kalendarzu. Święto to zostało ogłoszone 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a co się z tym wiąże wzbogacanie słownictwa, zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie wyobraźni, budowanie silnej więzi emocjonalnej, a przede wszystkim z ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Tego dnia klasa 1 c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie, gościła w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie. Pani Urszula Lewacka, przygotowała nam niezwykłe spotkanie z bohaterami opowiadania Marii Kownackiej – „Plastusiowy pamiętnik”. Pani Urszula przeczytała nam fragment książki, który opowiadał o tym skąd wziął się Plastuś. Następnie przeprowadziła pogadankę na temat wyglądu Plastusia i jego przyjaciół. Wszyscy z zaciekawianiem słuchaliśmy opowiadania i odpowiadaliśmy na pytania. Niezwykłą kreatywnością wykazaliśmy się lepiąc własne Plastusie z plasteliny. Najciekawsze jest to, że każdy był inny, większy, mniejszy, chudszy i grubszy. A przecież słuchaliśmy tego samego opowiadania.

W drugiej części wysłuchaliśmy opowiadania „O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa”. Z opowiadania i prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, co to jest kleks i czym pisali w zeszytach do kaligrafii nasi dziadkowie. Następnie na stole pojawiły się białe kartki a na nich po naciśnięciu butelki niebieskie kleksy. I właśnie wtedy zadziała nasza wyobraźnia, na kartkach można było zobaczyć dinozaury, koty, psy, jesienne liście i fantastyczne stworzenia. Zabawa była przednia.

Zadowoleni i rozbawieni wróciliśmy ze swoimi Pastusiami do szkoły.

Dziękujemy Pani Urszuli za ciekawe zajęcia i wprowadzenie w świat lektur:)

Uczniowie klasy 1c

Nauczycieli, Rodziców uczniów, zapraszamy do zapoznania się z lekturą na temat pozytywnych aspektów głośnego czytania dzieciom.

  • Dlaczego warto dzieciom głośno czytać książki? przeczytaj
  • 20 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom. przeczytaj
  • Czytanie i jego prym, czyli dlaczego wart czytać dzieciom. przeczytaj