Depresja u dzieci

„ Kiedy spytają Cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.”

Depresja u najmłodszych to zjawisko coraz częstsze i szokujące dla naszego świata, który
do tej pory nie brał pod uwagę tego, że dziecko może mieć stany depresyjne czy depresję. Wbrew powszechnej opinii depresja jest problemem dotykającym nawet małe dzieci.
Ze względu na nieco inne objawy depresja u dzieci, nie jest zazwyczaj tak szybko diagnozowana, a u części z nich w ogóle nie zostaje rozpoznana. Dziecko nie potrafi wyrazić własnych uczuć lub opisać przeżywanych przez siebie problemów. Skarży się natomiast
na złe samopoczucie, jest apatyczne, unika kontaktów z otoczeniem. Ma dolegliwości wegetatywne – kołatanie serca, wzmożoną potliwość ciała, bóle brzucha. Przejawia niechęć do jedzenia, do aktywności ruchowej, ma zaburzenia snu. Depresja trwa długo – miesiące, a nawet lata. U nastolatków może prowadzić do zachowań ryzykownych (sięgania po alkohol, narkotyki), a nawet do prób samobójczych. Obecna sytuacja związana z koronawirusem i pandemią ma również niebagatelny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci.  Co możemy zrobić, żeby pomóc dzieciom? Temu problemowi poświęcona była wideokonferencja metodyczna, która odbyła się 8 grudnia 2020 r. Konferencję przygotowała i przeprowadziła Beata Cześniuk. Wzięło w niej udział 48 nauczycieli. Podczas spotkania przedstawiono alarmujące statystyki odnośnie depresji u dzieci i młodzieży  oraz omówiono charakterystyczne objawy i przyczyny depresji u dzieci. Zwrócono uwagę na zachowania, mogące świadczyć o wystąpieniu depresji. Przedstawiono sposoby leczenia depresji. Omówiono również rolę nauczycieli, ponieważ to właśnie uważny nauczyciel czy wychowawca jest zazwyczaj pierwszą osobą, która zauważa niepokojące objawy i może pomóc uczniowi. Odniesiono się także do czynników ochronnych i zapobieganiu depresji u dzieci. Podczas spotkania zaprezentowano antydepresyjny „dekalog” rodzica, który może być również stosowany przez nauczycieli. Omawiane zagadnienia zostały zilustrowane filmami.

Dziękuję za udział w konferencji.

Beata Cześniuk – doradca metodyczny