Bardzo ważna jest umiejętność komunikacji w byciu dobrym wychowawcą

„Bardzo ważna jest umiejętność komunikacji w byciu dobrym wychowawcą” – powiedziała pani Anna Lechowska na wstępie warsztatów metodycznych dla nauczycieli. Umiejętność komunikacji to budowanie relacji, a dobre relacje przeciwdziałają przemocy. Tak prosty ciąg przyczynowo-skutkowy, a jednak tak trudno go zrealizować, gdyż na drodze komunikacji stają różne problemy, takie jak, m.in.: wybiórcze postrzeganie, przeciążenie informacyjne, niewłaściwe emocje, osobiste założenia, różnice językowe, złe miejsce lub czas, niedyspozycja fizyczna i wiele innych.

Warsztaty pn „Wychowawco! Rozmawiaj mądrze i sposobem!” dnia 14 marca 2018r. zgromadziło 28 uczestników, którzy w teoretyczny i praktyczny sposób doświadczyli sposobów komunikacji. Praca wychowawcy wymaga komunikowania się z uczniami, rodzicami i innymi nauczycielami. Przykład dawany przez wychowawcę przekłada się na jakość komunikacji między uczniami.

Jeśli jest ona właściwa, nauka i praca staje się przyjemniejsza. Tak więc: mniej SMSów, więcej rozmów! Czego Państwu i sobie życzę.

Ewelina Tołopiło