EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W TEORII I PRAKTYCE

Szeroko otwarte ze zdziwienia oczy, przerażenie na twarzy i drżące dłonie to efekt warsztatów metodycznych, które odbyły się 28 lutego 2018 roku w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie.  Co tak zaniepokoiło uczestników? Otóż wydarzenie, które ma nadejść w kwietniu 2019roku o nazwie EGZAMIN ÓSMOKLASISTY.  Przybliżyć ten temat usiłowała pani Dorota Strumińska, konsultantka wydawnictwa OXFORD University Press, która na moje zaproszenie gościła w Głogowie.  Mimo, że warsztaty skierowane były do „sieciowców”, to zainteresowanie było tak duże, że postanowiłyśmy otworzyć drzwi wszystkim zainteresowanym.

Pani Dorota precyzyjnie wyjaśniła wszelkie dane numeryczne dotyczące egzaminu, takie jak np. 90-ilość minut – tyle czasu będą mieli uczniowie na napisanie egzaminu z języka obcego.  Podała również strukturę egzaminu, poziom, na jakim powinna być wiedza zdających, typy zadań i inne szczegóły.  Pani Dorota zatrzymała się nad nowością dla uczniów szkół podstawowych, a mianowicie zadaniami otwartymi.  Wspólnie z uczestnikami warsztatów, analizowała je dogłębnie wskazując na trudności wynikające z takiego typu zadań.  W ostatniej części spotkania uczestnicy otrzymali cenne wskazówki do pracy z uczniami klas siódmych, a nawet szóstych, pomysły na opanowanie umiejętności rozszyfrowania nowej formy sprawdzającej, jaka ich czeka na koniec klasy ósmej.

Nic więc dziwnego, że nerwowość w nauczycielach wzrosła, pomimo kojącego głosu pani Doroty i zapewnienia, ze wiele rzeczy można jeszcze wypracować.

Pocieszające jest to, że nauczyciele są przyzwyczajeni do zmiany metod pracy, do urozmaicania lekcji nowymi zadaniami, więc na pewno poradzą sobie i z tym wyzwaniem.  Czego Państwu i sobie życzę.

Ewelina Tołopiło – doradca metodyczny.