SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI METODYCZNEJ

Trening piłki ręcznej:
• część I: Zabawy i gry przygotowujące do piłki ręcznej w klasach młodszych.
• część II: Doskonalenie podań i chwytów w miejscu i w ruchu oraz rzut z wyskoku- ćwiczenia dla uczniów starszych.
Konferencja metodyczno – szkoleniowa odbyła się w dniu 7.02.2018r. na hala widowiskowo-sportowa im. Ryszarda Matuszaka przy ul. Wita Stwosza 1 w Głogowie. Wzięło w niej udział 44 nauczycieli wychowania fizycznego ze wszystkich typów szkół.

Prowadzący trenerzy : mgr Dorota Wasiak i mgr Krzysztof Gdakowicz trenerzy piłki ręcznej SPR CHROBRY zaprezentowali ciekawy dobór ćwiczeń nauczających podania i chwyty piłki w miejscu i w ruchu.

W części pierwszej konferencji prowadzący zaprezentowali gry i zabawy przygotowujące do piłki ręcznej w klasach młodszych. Ćwiczenia wykonywali zawodnicy grupy selekcyjnej SPR CHROBRY, uczniowie klasy piątej i siódmej. Nauczycieli mieli możliwość porównania umiejętności zawodników na różnych poziomach wyszkolenia.

Zadania były ukierunkowane na sposoby poruszania się po boisku krokiem odstawno- dostawnym, kształtowały umiejętności poruszania się z piłką i bez piłki, doskonalenie kozłowania prawa i lewą ręką. Zadania te pokazane były na małych grach tj.: „Murarz” czy gra do 5 lub 10 podań w różnych wersjach tzn.: z zadaniem dodatkowym (np.; dotknij linii czy wykonaj siad prosty przed chwytem piłki). Uczniowie doskonalili umiejętność przechwytywania piłki przeciwnikowi, kształtowali postrzeganie i szybkie podejmowanie decyzji.

Trenerzy zapoznali uczestników konferencji z metodyką nauczania techniki rzutu w wyskoku. We fragmentach gry w ataku i w obronie prowadzący wskazali jak istotna jest współpraca zawodników, jak ważna jest ocena sytuacji na boisku przez grających z piłką. Proponowane ćwiczenia zostały właściwie pokazane i omówione.
Uczestnicy szkolenia w arkuszu ewaluacyjnym podkreślali kompetencje prowadzących, dużą wiedzę, ciekawy zestaw ćwiczeń, jasny przekaz słowny. Nauczyciele stwierdzili, że pokazane ćwiczenie są bardzo przydatne w nauczaniu piłki ręcznej.

Wśród wymienianych szkoleń wskazywano m .in.: badmintona, tenis stołowy, gimnastyka, koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, fitness, pływanie, tenis ziemny, aerobik, ćwiczenia ze stepami, LA, BHP na lekcji wf, nowoczesne formy prowadzenia zajęć, wf w trudnych warunkach, gry i zabawy.

Opracowała mgr Beata Bielska – doradca metodyczny wychowania fizycznego