SPOT, SLOGAN, LOGO, CZYLI O MIĘDZYNARODOWYM ŻARGONIE REKLAMY – RELACJA Z LEKCJI OTWARTEJ

9 listopada 2017r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie odbyła się kolejna, interdyscyplinarna lekcja otwarta pt. Spot, slogan, logo, czyli o międzynarodowym żargonie reklamy. Lekcja ukazała korelację międzyprzedmiotową pomiędzy językiem obcym, językiem obcym specjalistycznym, przedmiotami zawodowymi i językiem ojczystym. Celem zajęć była prezentacja specyficznej terminologii z zakresu wybranej dziedziny (tj. reklamy) o charakterze internacjonalnym i jej praktyczne zastosowanie.

Cykl lekcji dwujęzycznych (angielsko-niemieckich) zapoczątkowałyśmy 4 lata temu, starając się przede wszystkim zwrócić uwagę na wyrazy międzynarodowe, tzw. internacjonalizmy i ich rolę w nauczaniu języka obcego. Tym razem postanowiłyśmy skupić się na językach specjalistycznych ze względu na to, iż wyrazy międzynarodowe oraz zapożyczenia stanowią istotny składnik języków specjalistycznych. Lingwiści definiują języki specjalistyczne jako te, które „różnią się […] swym stosunkiem do języka ogólnego, zachowują bowiem jego system gramatyczny, a zmieniają tylko słownictwo, którego elementy są często zapożyczone z języków obcych” (STJ).

Język specjalistyczny bywa analizowany w kategoriach terminologicznych żargon, profesjolekt, język zawodowy. Ostatni termin przyjął się w dydaktyce, stając się podstawą nazewniczą przedmiotu: język obcy zawodowy. Badacze podkreślają, że język specjalistyczny „różni się od języka ponaddialektalnego przede wszystkim słownictwem fachowym, niejednokrotnie zawierającym wiele internacjonalizmów oraz składnią, jak również częstotliwością określonych form gramatycznych” (Chłopicka-Wielgos, Pukas-Palimąka 1996:70).

W trakcie warsztatów wykorzystano technologię informacyjno-komunikacyjną, w szczególności tablicę interaktywną, aplikację kahoot.it oraz portal changefaces. Uczniowie rozpoznawali logo i logotypy, analizowali reklamy komercyjne i społeczne (angielskie i niemieckie), przekształcali angielskie i niemieckie slogany reklamowe oraz tworzyli własne. Lekcja miałach charakter powiatowy, ponieważ gośćmi byli nie tylko nauczyciele naszej szkoły, ale także innych placówek, a zajęcia rozpoczęły działalność sieci współpracy i samokształcenia PN. OBCZYZNA NIEPOLSZCZYZNA A OJCZYZNA POLSZCZYZNA. Myśl przewodnia sieci w roku szkolnym 2017/2018 to: JĘZYK OBCY I JĘZYK OBCY ZAWODOWY A KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA.

Serdecznie dziękujemy nauczycielkom za obecność i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że pomysły, którymi się podzieliłyśmy okażą się przydatne i inspirujące. Szczególne podziękowania należą się uczniom klas: 1tb, 2tac, 3a, 3tb i 4tb za aktywne uczestniczenie w lekcji oraz za wysoką frekwencję. Byliście rewelacyjni! Dodatkowo dziękujemy Krystianowi Piekarzowi (2tac) za asystowanie.
Urszula Majdańska-Wachowicz, Aneta Radziejewska-Bacia