CYFROWA KLASA KLASĄ XXI WIEKU

W dzisiejszych szkołach uczy się generacja, która całe świadome życie spędziła i dorastała w otoczeniu cyfrowych technologii. „Nazywamy ich cyfrowymi tubylcami, ponieważ żaden z nich nie zna świata, w którym nie byłoby komputerów, 24-godzinnych wiadomości, łatwo i wszędzie dostępnego Internetu oraz telefonów komórkowych. Dla cyfrowego tubylca jest naturalne, że z komórki nie tylko się dzwoni, ale że również można na niej przechowywać filmy wideo, muzykę oraz że może służyć jako aparat fotograficzny.

Ci młodzi ludzie sporadycznie odwiedzają tradycyjną bibliotekę i wyszukują informacje w klasycznych encyklopediach – zamiast tego używają Google, Yahoo albo innych wyszukiwarek internetowych

http://forum.gazeta.pl/forum/w,11207,87256641,87256641,Kto_to_jest_cyfrowy_tubylec_ang_digital_native_.html

Taki uczeń w informacyjnym społeczeństwie wymaga zupełnie nowego podejścia w nauczaniu, dzięki któremu będzie potrafił przetworzyć docierającą do niego informację w wiedzę. Tym wyzwaniom był poświęcony drugi dzień konferencji Edukacja na miarę XXI wieku, która odbyła się w Gimnazjum nr 5 w Głogowie, gdzie została otwarta nowoczesna klasopracownia geograficzna (zrealizowana w ramach zadania z budżetu obywatelskiego miasta Głogowa w roku 2016). Podczas konferencji Colin Rose, Jarosław Berdyga i Iwona Rogowska starali się pokazać uczestnikom jak bardzo nowoczesne technologie mogą wspomóc nauczycieli w pracy a uczniom pomóc osiągnąć sukces edukacyjny.