BŁĄD NA BŁĘDZIE I CO Z TEGO BĘDZIE….o błędach uczniowskich, ich wykorzystaniu w nauczaniu matematyki oraz zapobieganiu błędnym przekonaniom

„Człowiek uczy się na błędach wtedy,  kiedy wie, że je popełnia”

Jacek Walkiewicz

Zdanie „mnożę, więc się zwiększa” to rozpowszechnione błędne przekonanie uczniów, że iloczyn jest większy od każdego z czynników. 24 maja br. na  konferencji metodycznej odbywającej się w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie nauczyciele matematyki mieli okazję posłuchać wykładu i odpowiedzieć sobie między innymi na  pytania: Jak rodzą się błędne przekonania, jak ich powstawaniu zapobiegać, jak już zakorzenione eliminować ? Konferencję prowadziła Teresa Walczak doradca matematyki.

Nauczyciele rozważyli wiele przykładów błędów uczniowskich pojawiających się zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum.  Przedstawiono badania edukacyjne, z których  wynika, jakie błędne przekonania matematyczne pokutują wśród dorosłych, a nawet u tych zainteresowanych przedmiotem.

Zwrócono szczególną uwagę na stosowanie odpowiednich sposobów i  metod kształcenia w celu zmniejszania tego zjawiska.  Prowadząca pokazała odpowiednio dobrane przykłady i kontrprzykłady oraz sytuacje, kiedy je zastosować na lekcjach.

Na spotkaniu nauczyciele mieli okazję podyskutować na temat tworzenia różnych sytuacji problemowych prowadzących do konfliktu poznawczego u uczniów , co powinno zakończyć się wspólną z uczniami refleksją. Przedstawiono przykłady zadań rozwijających intuicję i krytyczne myślenie  jako  jeden ze sposobów eliminowania błędnych przekonań matematycznych uczniów.

Doradca metodyczny

Teresa Walczak